Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 listopada 2024 r.
19:23

#azbadajto w Zamościu. Rak to nie wyrok

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
9 listopada 2024 12:00
Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas
Wolontariuszki z zamojskiego Ekonomika są już przygotowane do sobotniej akcji. Zapewniają, że bardzo chętnie poświęcą swój wolny czas (fot. Anna Szewc)

Miejsce raka jest w wodzie, nie w Twoim ciele. Miej odwagę się badać. Odważni wygrywają. Łatwiej zapobiec, niż naprawić szkody po raku – z takimi hasłami na kubkach, naklejkach, ulotkach i przypinkach młodzież zamojskiego Ekonomika będzie w sobotę zachęcać do regularnej profilaktyki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkolny Klub Wolontariusza działający przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 jest jednym z partnerów dużej imprezy, która 9 listopada w południe rozpocznie się na Rynku Wielkim. To wydarzenie jest zwieńczenie drugiej edycji Zamojskiej Kampanii Profilaktycznej #azbadajto promującej profilaktykę nowotworową.

Kiedy dostali propozycję udziału, postanowili swoje działania ukierunkować na kwestie męskich nowotworów, również dlatego, że listopad to miesiąc świadomości o nich, tak jak październik jest dedykowany nowotworom piersi.

Cel: Przełamać tabu

– Zainspirowaliśmy się działalnością Fundacji Gdyński Most Nadziei, która jest pomysłodawcą i realizatorem unikatowej w skali kraju kampanii społecznej „Odważni Wygrywają” poruszającej zagadnienie profilaktyki raka jądra – wyjaśnia Magdalena Bajaka, jedna z opiekunek wolontariuszy w Ekonomiku.

Mówi, że młodzieży do włączenia się w przygotowania nie trzeba było specjalnie namawiać. Chętnych zgłosiła się cała rzesza, choć co symptomatyczne, to dziewczęta w tym gronie stanowiły zdecydowaną większość.

– Chłopcy również się angażują, ale są mniej liczni. I to tak naprawdę także pokazuje, że w kwestii nowotworów męskich należy jeszcze przełamywać tabu. A nam zależy, by jak najwięcej osób przekonać do profilaktyki, bo motto naszej akcji to „Miej odwagę się badać” – podkreśla nauczycielka.

Warto wiedzieć więcej

Prace nad przygotowaniem materiałów promujących męskie zdrowie trwały ponad miesiąc. Powstały plakaty, banery, ulotki, naklejki, przypinki i kubki z hasłami akcji.

Nikola Kobylarz była jedną z osób, które pracowały nad projektami. – W mojej rodzinie było sporo przypadków zachorowań na raka, więc miałam świadomość istnienia nowotworów i tego, jak mogą być poważne – mówi czwartoklasistka.

Dlatego skupiła się nad tym, by jej prace nie straszyły, ale raczej intrygowały i przekonały w przystępny sposób do jak najczęstszych badań. Chciała też pokazać, że rak jądra to choroba, która dotyka mężczyzn, ale dotyczyć może również kobiet.

– Bo przecież problem brata, małżonka, taty, kolegi może stać się też naszym problemem. I to na pewno jest dla wszystkich stres, ale dlatego razem powinniśmy promować badania – wyjaśnia Nikola.

Wraz z nią nad materiałami promocyjnymi pracowała też Weronika Jonas. Przyznaje, że zanim się w tę akcję nie włączyła, o chorobach nowtworowych właściwie nie myślała, ale teraz ma już wiedzę w tym zakresie znacznie większą. Wierzy, że już udało się ją przekazać dalej.

– Cały proces wykonywania przypinek relacjonowałam u siebie na Snapie, więc zakładam, że koledzy to widzieli i czegoś też się dowiedzieli – uważa Weronika.

Wolontariuszki z Ekonomika, z którymi rozmawialiśmy, będą w sobotę uczestniczyć w akcji i liczą, że na miejscu jeszcze czegoś więcej same się dowiedzą.

- Bardzo bym chciała, żeby potem móc podnosić świadomość wśród swoich znajomych, bliskich, również w harcerstwie, gdzie działam – mówi Nikola. – To będzie okazja na zdobycie wiedzy ciekawej, nie takiej książkowej tylko, ale również praktycznej – podkreśla Weronika Jonas.

– Ja wiedzę na nowotworów miałam, ale teraz już wiem, że nie była ona wystarczająca. Więc w sobotę sama chętnie skorzystam jeszcze z konsultacji, może zapiszę się na badania. Po to przecież jest to wydarzenie organizowane – dodaje Magdalena Bajaka.

Praca po godzinach

Co ważne, wszystkie dotychczasowe działania członków klubu wolontariatu były podejmowane w czasie wolnym zarówno nauczycielek, jak i młodzieży.

– Nikt z tego powodu nie zarywał lekcji. Wszystkim zajmowaliśmy się poza zajęciami. I co ważne, zaangażowali się uczniowie od klas pierwszych po maturalne. Będą też z nami w sobotę absolwenci, którzy również postanowili nas w ten weekend wesprzeć – podkreśla Katarzyna Czarnowska, która razem z Magdaleną Bajaką sprawuje opiekę nad wolontariuszami.

– Poświęcanie swojego czasu w takiej sytuacji, kiedy mamy świadomość, że rak może dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek czy płeć, wcale nie jest wyrzeczeniem. Przecież jeżeli kogokolwiek w ten sposób zachecimy do badań, to już zrobimy coś dobrego – uważa Monika. Podobnego zdania są też inne wolontariuszki. Najprawdopdoobniej szkołę na weekendowej imprezie będzie reprezentowała ponad dwudziestoosobowa grupa.

#azbadajto w sobotę

Poza młodzieżą z ZSP nr 1 o tym jak ważna jest profilaktyka będą w sobotę na Rynku Wielkim w Zamościu (w godz. 12-15) mówić również członkinie Stowarzyszenia Kobiet po Po Leczeniu Raka Piersi „Zamojskie Amazonki”, lekarze i pielęgniarki z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, personel NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej.

Nie zabraknie też przedstawicieli władz miasta, które także jest współorganizatorem wydarzenia. W programie będą też porady dietetyków. Przygotowane zostaną stoiska pracowni perukarskiej, również ze zdrową żywnością. Na degustacje zaprosi mistrz kuchni Marcin Sikora. Na koniec zaplanowano koncert zespołu uczniów z I LO.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium